اجزا دستگاه برش لیزر فایبر

اجزا دستگاه برش لیزر فایبر

سیستم استابلایزر:

استابلایزر
استابلایزر

استابلایزر دستگاهی الکترونیکی است که تضمین می کند یک وسیله ی برقی، از جریان بی نوسان الکتریسیته تغذیه خواهد کرد. به بیان دقیق تر،استابلایزر با داشتن سیستم میکروپروسسوری ولتاژ ورودی را اندازه گیری کرده و با توجه به کاهش یا افزایش ولتاژ، خروجی ولتاژ را ۲۲۰V یا ۳۸۰V با دقت %۱ به صورت خطی و پیوسته در خروجی ارائه می‌دهد تا آن چه به دستگاه می رسد، استیبل باشد

چیلر:

چیلر
چیلر خنک کننده
چیلر

از آن جایی که دستگاه های برش لیزر فایبر در صنعت کاربرد زیادی دارند و معمولا زمان های زیادی از روز را به انجام عملیات برش میپردازند ،نیاز به خنک سازی برای افزایش توان و بازدهی و جلوگیری از وقفه در عملیات برش دارند که چیلر خنک کننده به آسانی این امر را میسر میکند.

چیلرهای صنعتی نقش مهمی در دستگاه های لیزر اجرا میکنند و با خنک سازی دستگاه باعث بهبود مصرف انرژی ، افزایش توان و افزایش بازده دستگاه های لیزر فایبر می شوند.

سورس :

سورس دستگاه برش لیزری
سورس دستگاه لیزر

سورس دستگاه برش لیزر فایبر قلب تپنده دستگاه محسوب شده و تولید پرتو لیزر از این دستگاه نشأت گرفته می شود که سرعت و ضخامت برش ارتباط کاملا مستقیم با آن دارد.

نحوه کارکرد دستگاه به این صورت است که تعدادی دیود الکتریکی تولید اشعه را برعهده دارند و به وسیله تعدای لنز نور ها از طریق کابل های فیبر نوری هدایت شده و پس از متمرکز کردن از آن استفاده می شود.

هد :

هد دستگاه برش لیزر
هد دستگاه برش لیزر
هد دستگاه برش لیزر

هد برش، قسمت خروجی نور لیزر است که از یک نازل، چندین لنز متمرکز کننده و سیستم فوکوس نور لیزر تشکیل شده است. هد برش به یک ریل و سروموتور متصل شده است و به وسیله آن در جهت محور z جابجا می گردد. وجود یک سنسور در کناره ی هد برش باعث شده تا فاصله از سطح قطعه کار به طور پیوسته و لحظه ای کنترل و سیگنال به کنترلر ارسال می گردد. در پی ارسال این سیگنال، فرمان جابجایی هد برش به سروموتور ارسال و تنظیم ارتفاع انجام می گیرد.

موتور :

موتور دستگاه برش لیزر
موتور دستگاه برش لیزر

مهمترین قطعه دستگاه لیزر موتور آن است. این قطعه یدکی بسیار مهم، قدرت و انرژی را به محور های دستگاه لیزر منتقل می‌کند. در واقع حرکت دورانی توسط موتور لیزر به حرکت خطی تبدیل می‌شود.

کنترلر :

موتور دستگاه برش لیزر
کنترلر دستگاه برش لیزر
موتور دستگاه برش لیزر

سیستم کنترل، یک سیستم عامل در دستگاه لیزر جهت کنترل حرکت در جهات مختلف و کنترل توان خروجی لیزر بوده و کیفیت آن تعیین کننده ثبات عملکرد دستگاه لیزر می باشد.

متداولترین نرم افزار مورد استفاده جهت برنامه دادن به دستگاه، استفاده از نر م افزار CYPCUT بوده که به خوبی با کنترلرها ارتباط برقرار می­کند.

لنز ها :

لنز دستگاه برش لیزر
لنز دستگاه برش لیزر

لنز دستگاه لیزر، یکی از مهم‌ترین قطعات یدکی دستگاه لیزر است که وظیفه متمرکز کردن پرتوی خروجی از تیوب و یا سورس دستگاه لیزر را در یک نقطه دارد.

در دستگاه های برش لیزر فایبر 2 نوع لنز فوکال و کلیماتور وجود دارد که با خروج پرتو لیزر از فیبر نوری و عبور از این لنز ها، پرتو لیزر روی سطح کار متمرکز میشود و فرآیند برش آغاز میشود.

شاسی :

شاسی دستگاه برش لیزر
شاسی دستگاه برش لیزر
بدنه دستگاه برش لیزر

استحکام بدنه و استراکچر دستگاه برش لیزر به دلیل تنش های هنگام برش از اهمیت بالایی برخوردار است

شاسی های دستگاه برش لیزر فایبر به 3 روش ریخته گری، قوطی کشی(پروفیل) و ورق کاری طراحی و تولید میشود

از جهت استحکام دستگاه ، اگر وزن شاسی ریخته گری و ورق کاری یکسان باشد کارایی مشابهی دارند

و مقایسه با این دو نوع شاسی، پروفیل استحکام چندانی ندارد و پس از استفاده متداول دفرمه میشود.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram

چقدر این مطلب برای شما مفید بود ؟

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیاز

بدون امتیاز ! اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − یک =

DSP Admin

DSP Admin

آنچه در تصور شماست برای ما قابل اجراست

بنر دستگاه لیزر فایبر 2

هر هفته تخفیف‌های ویژه را پیامک می‌کنیم

درخشان صنعت پاسارگاد